Kupuj szybko bez zakładania konta!  

Wideodomofony - podstawowe informacje

Strona główna  »  Artykuły  »  Wideodomofony - podstawowe informacje


Wideodomofony - podstawowe informacje

Każdy człowiek pragnie zadbać o bezpieczeństwo swoich bliskich lub pracowników. Ochrona naszego mienia, a także ograniczenie dostępu osobom nie powołanym jest jednym z głównych priorytetów w dzisiejszych czasach. Z tego względu co raz częściej stosowane są systemy wideodomofonowe, które możemy spotkać niemalże na każdym kroku. Wykorzystanie tego typu instalacji pozwala w prosty sposób kontrolować wejścia do budynku, a dzięki wykorzystaniu kamery użytkownik może dokładnie zidentyfikować osobę znajdującą się przy furtce lub bramie. W tym artykule postanowiliśmy przygotować dla Państwa kilka informacji na temat systemów wideodomofonowych.

Czym jest wideodomofon?


System wideodomofonowy posiada więcej funkcji od standardowego domofonu, a jak sama nazwa wskazuje pozwala również rejestrować obraz wideo. Standardowy system wideodomofonowy składa się z panelu zewnętrznego wyposażonego w przyciski do wywołania rozmowy, kamerę z szerokokątnym obiektywem i podświetlaczem IR, a w niektórych wypadkach w czytnik kart zbliżeniowych, szyfrator lub czytnik zbliżeniowy na pastylki lub brelok. Kolejnym elementem składowym jest panel wewnętrzny w postaci wideomonitora, który pozwala prowadzić rozmowę, sterować elektrozaczepem i bramą wjazdową, a w przypadku bardziej rozbudowanych instalacji posiada również funkcję interkomu (możliwość prowadzenia rozmowy pomiędzy kilkoma panelami). W skład systemu wideodomofonowego musi wchodzić również elektrozaczepy, który odpowiada za otwieranie drzwi, a także przewody niezbędne do zasilania i sterowania urządzeń, a także transmitowania sygnału audio/wideo.


W przypadku nowoczesnych systemów wideodomofonowych użytkownik ma do dyspozycji również wiele praktycznych funkcji. Pozwalają one m.in. na sterowanie automatyką budynkową (rolety, zraszacze ogrodowe, brama wjazdowa, ogrzewanie), a także zdalne sterowanie z poziomu telefonu komórkowego. Wykorzystanie tego typu funkcji jest charakterystyczne dla inteligentnych systemów IP, które dzięki pracy z wykorzystaniem sieci internet mogą współpracować z większą ilością urządzeń oraz komunikować się z użytkownikiem za pomocą lokalnej sieci Wi-Fi. Atutem tego typu rozwiązania jest wsparcie dla standardu PoE, dzięki czemu urządzenia będą zasilane oraz będą transmitowały sygnał tylko i wyłącznie za pomocą jednego kabla UTP. Technologia PoE pozwala znacznie ułatwia instalację urządzeń, a także pozwala zredukować koszty związane z montażem okablowania, a także wykorzystaniem energii elektrycznej (zużycie zredukowane nawet do 20%).


Prawidłowa instalacja kluczem do maksymalizacji bezpieczeństwa


Najważniejszym czynnikiem determinującym skuteczność systemu wideodomofonowego jest prawidłowo przeprowadzona instalacja wraz z doborem i ułożeniem okablowania. W tym celu należy zaplanować montaż systemu wideodomofonowego, biorąc pod uwagę:



 Odległość na jaką przesyłany będzie sygnał, aby  dopasować przewód o odpowiedniej grubości
 W przypadku przewodów zewnętrznych najlepiej jest ułożyć  je na głębokości ok. 60 cm i przysypać je warstwą piasku
 Przewód zewnętrzny musi zostać wykonany z trwałych  materiałów, najlepiej w izolacji  z powłoki polietylenowej  (kabel żelowany wielożyłowy)
 Możliwość integracji z innymi systemami np. monitoringu
 Rozbudowę systemu o dodatkowe panele wewnętrzne, w  tym wypadku może okazać się konieczne wykorzystanie  dystrybutora sygnału wideo,  który pozwoli rozdzielić sygnał  audio/wideo do poszczególnych urządzeń